Pas Ambasadës së SHBA-së, edhe BE-ja është tërhequr nga procesi i mbikëqyrjes së zgjedhjes së anëtarëve të rinj në Këshillin Prokurorial të Kosovës si dhe zgjedhjes së kryeprokurorëve.Zëdhënësja për Komunikim në Zyrën e BE-së në Kosovë, Dinka Zhivalj, ka thënë për KOHËN se edhe BE-ja i ka dilemat e...
Që nga dita e djeshme nëpër rrjetet sociale është shpërndarë një dokument nga Ministria e Infrastrukturës, Njësia për patentë-shofer Ferizaj, se nuk mund të paraqitet provimi i pjesës praktike për Kategorinë B, njofton Autoshkolla Online.Ky dokument solli mjaft diskutime dhe reagime nga qytetarët që janë kandidatë potencialë për patentë-...
Kosova ka pasur progres të kufizuar në reformat e lidhura me Bashkimin Evropian, kryesisht për shkak të situatës jostabile politike, me zgjedhje të jashtëzakonshme dhe dy ndërrime të qeverisë, si dhe nevojës për përballje me pandeminë. Kështu thuhet në Raportin e Progresit të Komisionit Evropian, që pritet të miratohet...
Komisioni Evropian të martën do të publikojë raportet për vendet e Ballkanit Perëndimor që synim kanë anëtarësimin në BE.Dhe, në raporte do të vlerësohet gatishmëria e këtyre vendeve për antarësim.Në raportet e vitit të shkuar, vendet ishin ndarë në tri grupe: në atë mesatarisht të përgatitur ishin futur Serbia,...
Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës sot mban mbledhje.Rendi i ditës:                                                   ...
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka folur rreth situatës epidemiologjike në vend. Zemaj ka paralajmëruar se mund të ketë izolim sërish dhe rikthim të karantinës, nëse ka rritje të numrit të rasteve me COVID-19, raporton Express.“Në karantinë mund të na kthejë vetëm nëse ne e humbasin kontrollin e kujdesit....
Kryeshefi ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA (DFC), Adam Boehler, tha se marrëveshja për normalizim ekonomik mes Kosovës dhe Serbisë ka hapur një kapitull të ri sa i takon zhvillimit të rajonit.Ai i bëri këto komente gjatë një konference përmes telefonit me gazetarë, vetëm pak...
Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti mori pjesë në takimin e Këshillit Ndërministror për Ujërat. Nga aty ka kërkuar profesionalizëm më të lartë nga bordet e menaxhimit të kompanive publike të ujërave në vend, duke theksuar se në disa kompani, gjendja nuk është aspak e mirë...
Shtetasit e huaj që jetojnë në Zvicër përbëjnë gati 25 përqind të popullsisë së vendit. Shifrat zyrtare zbulojnë shumë fakte interesante rreth këtyre njerëzve.Ky informacion është edhe më i rëndësishëm përpara referendumit mbarëkombëtar më 27 Shtator, i cili kërkon të kufizojë numrin e emigrantëve të BE-së që vijnë në...
Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka filluar punën në teren për Pilot Regjistrimin e Popullsisë, që nga 15 shtatori deri më 14 tetor 2020.Çështja e Regjistrimit të Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave në Kosovë 2021, konsiderohet me prioritet të lartë në agjendën shtetërore të Kosovës. Regjistrimit të përgjithshëm...