Problemet në zinxhirin e furnizimit më lëndën e parë për prodhimin e vaksinave kundër koronavirusit, e kanë detyruar kompaninë Pfizer që të ulë objektivin e saj të prodhimit për këtë vit, tha një zëdhënëse e Pfizer për Reuters.Pfizer ka thënë në javët e fundit se parashikon prodhimin e 50...
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka takuar sot përfaqësuesit e Shoqatës së Gastronomëve dhe të Rrjetit të Shitësve me Pakicë, shkruan Gazeta Express.Hoti i njoftoi se pakoja e re mbështetëse do të jetë në vlerë prej 200-220 milion euro, për tre mujorin e parë të vitit 2021, ku midis...
Gjermania ka vendosur rregulla të reja për qytetarët që duan të vijnë për pushime në Kosovë. Ambasada e Kosovës në Gjermani, njofton se qytetarët që kthehen nga Kosova duhet të izolohen për 10 ditë si dhe para udhëtimit duhet të bëjnë regjistrimin elektronik, transmeton Telegrafi.“Me rastin hyrjes në Gjermani –...
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj është takuar sot me Bordin Këshillëdhënës diskutuam për situatën epidemiologjike dhe sfidat me të cilat po përballet Kosova në menaxhimin e pandemisë.Zemaj tha se rekomandimet e Bordit janë qenësore, duke dëshmuar përkushtim, ekspertizë dhe besueshmëri.“Respektimi i masave nga ana e qytetarëve dhe mbikëqyrja rigoroze...
Prodhimi i Brendshëm Bruto globale do të bjerë ndjeshëm. Të gjithë ekspertët bien dakord për këtë. Ka qasje të ndryshme vetëm në masën e tkurrjes ekonomike dhe perspektivat afatmesme për një kthim në rritje.Fondi Monetar Ndërkombëtar pret që ekonomia botërore të tkurret deri në vitin 2020 në vitin e...
Më 26 gusht të këtij viti, Qeveria e Kosovës ka miratuar ligjin anti-Covid, që nga ajo datë deri më sot që janë më pak se 3 muaj janë shqiptuar afër 80 mijë gjoba ndaj shkelësve të këtij ligji.Sipas të dhënave të Policisë së Kosovës, që nga data 26,08,2020 janë...
Një person 52-vjeçar nga Komuna e Skenderajt është në mesin e 19 të vdekurve nga Covid-19, të regjistruar gjatë 24 orëve të fundit. Me këtë, numri i rasteve me fatalitet ka arritur në 904.Ndërkohë që edhe numri i rasteve të reja me COVID-19 ka vazhduar të jetë i lartë....
Brenda 24 orëve janë raportuar 19 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 4 raste (78, 71, 67, 64 vjeç), Prizren 4 raste (75, 72, 72, 62 vjeç), Vushtrri 2 raste (80, 72 vjeç), Drenas 1 rast (75 vjeç), Ferizaj 1 rast (56...
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka konfirmuar se në Kosovë sot 19 persona me COVID-19 kanë vdekur.Derisa 711 persona kanë rezultuar pozitivë në 24 orët e fundit, transmeton KOHAGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë...
Rreth një muaj më parë Ministria e Shëndetësisë formoi një grup punues, që ka për qëllim hartimin e protokollit për përdorimin e plazmës kovaleshente për pacientët me koronavirusin e ri.Sipas ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj, ky grup është duke punuar intensivisht në mënyrë që sa më shpejtë të fillojë...