40 anije të bllokuara në një nga portet më të rëndësishëm në botë – Tregtia botërore kërcënohet sërish nga një problem i transportit detar

0
24

Pas krizës së shkaktuar nga anija kontejner Ever Given, e cila u përplas në Kanalin e Suezit në Mars, tregtia botërore përsëri kërcënohet nga një problem detar. Për më shumë se dy javë, porti kinez i qytetit Shenzhen, një nga më të rëndësishmit dhe më të ngarkuarit në botë nga anijet tregtare, është bllokuar për shkak të një shpërthimi të koronavirusit, i cili shpërtheu në provincën Guangdong, ku ndodhet qyteti. Aktualisht janë rreth 40 anije të palëvizshme që presin dhe porti thuhet se po funksionon me vetëm 30% të kapacitetit të tij.

Rreth 100 raste të koronavirusit janë zbuluar që nga 21 maj, midis kryeqytetit të provincës Guangzhou dhe qyteteve të tjera. Edhe pse numri përfaqëson rreth një të tretën e të gjitha rasteve të regjistruara në të gjithë Kinën në të njëjtën periudhë, ai ende duket shumë i ulët, veçanërisht duke marrë parasysh që Guangdong është i populluar nga më shumë se 100 milion njerëz. Sidoqoftë, autoritetet kineze kanë vendosur një bllokim në kryeqytet dhe kanë zbatuar masa të rrepta kontrolli në qytetet dhe portet e tjera të provincës, veçanërisht në Yantian, më i madhi në Shenzen.

Eksportet u ndaluan në fund të majit pasi disa punëtorë rezultuan pozitivë. Tani trafiku ka rifilluar, por anijet dhe ekuipazhet në port janë ende nën karantinë, duke shkaktuar një bllokim trafiku në hyrje të portit. Sipas Bloomberg, të gjitha anijet mund të qëndrojnë të palëvizshme deri në 5 ditë para se të jenë në gjendje të largohen dhe çdo ditë mijëra kontejnerë grumbullohen në pritje për t’u ngarkuar.

Reklama e sponzorizuar

Sipas vlerësimeve të një firme këshillimore daneze, Vespucci Maritime, rreth 25 mijë kontejnerë qëndrojnë të palëvizshëm çdo ditë, për një total prej 357 mijë që nga fillimi i bllokimit. Porti i Yantian është përgjegjës për një të tretën e tregtisë së jashtme të Guangdong dhe një të katërtën e të gjithë tregtisë së Kinës me Shtetet e Bashkuara. Për shkak të rëndësisë së saj strategjike, nëse bllokada nuk zgjidhet shpejt, mund të ketë pasoja serioze në të gjithë ekonominë globale. Sipas Financial Times, kjo situatë mund të ndikojë në kostot e eksportit të Kinës dhe për këtë arsye gjithashtu të ndikojë në ato të importeve në Shtetet e Bashkuara dhe Europë.

SCAN TV

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here