Britania prodhon monedhën e arit të rëndë 10 kilogramë, vlera e saj është 10 mijë funte

0
22

Një monedhë gjigante e arit, që ka vlerën e 10 mijë funte dhe peshon 10 kilogramë, është prodhuar nga Britania e Madhe, raporton BBC.

“Royal Mint” ka njoftuar se për prodhimin e monedhës më të madhe është dashur 400 orë punë, përfshirë katër ditë lustrim.

Monedha e gjerë 20 centimetra është krijuar duke përdorur shkathtësitë tradicionale dhe teknologjinë inovative.

Monedha bashkon të dhjetë kafshët e kafshët mistike në një dizajn, përfshirë luanin, grifinin, fajkoin, demin, dragoin, njëbrirëshin dhe kalin.

Në qendër është portreti i Mbretëreshës Elizabeta II.

Reklama e sponzorizuar

“Royal Mint” ka njoftuar se çmimi për monedhën është 10 mijë funte.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here