Dy sipërmarrës zviceranë, 23-vjeçarë, u bënë milionerë duke shitur maska

0
264

Dy sipërmarrës zviceranë 23-vjeçarë që u bënë multimilionerë duke shitur maska gjatë valës së parë të pandemisë, transmeton albinfo.ch.

Sipërmarrësit zviceranë, Jascha Rudolphi dhe Luca Steffen, u bënë milionerë gjatë valës së parë të pandemisë duke shitur maska ​​mbrojtëse të koronavirusit.

Sipas mediave zvicerane, secili prej të dyve bëri si rezultat 30 dhe 100 milionë franga (27-92 milionë euro, 33-111 milionë dollarë), transmeton tutje albinfo.ch.

Rudolphi dhe Steffen, të dy 23 vjeç, i importuan maskat nga jashtë dhe i shitën ato për 8,50 CHF (7,80 €, 9,50 dollarë) dhe 9,90 CHF (9,10 €, 11,06 dollarë) përmes kompanisë së tyre Emix.

Maska të ngjashme tani kushtojnë më pak se një frang në shumicën e shitësve me pakicë.

Reklama e sponzorizuar

Sipërmarrësit janë vënë në kritikë për shitjen e “maskave të papërdorshme, ndoshta edhe të rreme për qeverinë federale për shuma të tmerrshme”, raporton NZZ.

Në një shembull të tillë, Emix shiti rreth 700,000 maska ​​nga prodhuesi egjiptian Chemi Pharma Medical në ushtrinë zvicerane, të cilat më vonë supozohej se ishin false, pasi kompania egjiptiane nuk prodhon maska.

Dy ndërmarrësit po përballen me pasoja të mundshme kriminale për veprimet e tyre. Një akuzë për fajde është hapur nga zyra e prokurorit publik të Cyrihut, ndërsa një hetim penal për Emix është duke vazhduar.

Prodhuesit megjithatë e kundërshtojnë këtë pretendim, duke theksuar një memo nga Ministria Gjermane e Shëndetësisë – një tjetër klient i Emix – i cili shkroi: “Në përgjithësi, Emix ofroi cilësi mbi mesataren me dërgesat e tij dhe provoi të ishte profesionist dhe i shpejtë në bashkëpunim”.

Burrat erdhën në vëmendjen e Zvicrës në qershor të vitit 2020 kur doli lajmi se ata kishin blerë secili Ferrari të edicionit të kufizuar me vlerë më shumë se 2,5 milionë CHF (2.3 milioë €, 2.8 milionë dollarë), së bashku me një numër makinash të tjera.

Në një intervistë me mediat zvicerane NZZ botuar të enjten, sipërmarrësit thanë se nuk ishin penduar për veprimet e tyre – megjithëse ata e pranuan që blerja e makinave të edicionit special ishte një gabim.

“Falë nesh, miliona mjekë, infermierë, oficerë policie dhe zjarrfikës janë mbrojtur”, tha Rudolphi.

“Lidhur me akuzën se u bëmë të pasur me paratë e taksapaguesve, duhet thënë gjithashtu se tani kemi paguar shumë taksa në Zvicër”.

Steffen tha se ishte thjesht biznes i mirë.

“Nëse keni parasysh që fitimi ynë erdhi përmes negociatave të ardhshme në blerje dhe logjistikë dhe përmes një vëllimi të madh, unë nuk kam ndërgjegje fajtori për asnjë sekondë”.

Rudolphi tha se ai e kuptonte pse njerëzit ishin të zemëruar për dy blerjet e Ferrarive.

“Blerja e makinave ishte e pandjeshme në atë kohë”, tha ai.