Dikush do të përfitojë materialisht nga coronavirusi

0
34

Pandemia e coronavirusit do të godasë shumë sektorë dhe ka shumë të ngjarë të shkaktojë një recesion. Për shkak të anulimit të udhëtimit, transportuesit dhe kompanitë e udhëtimit ishin të parat që u goditën. 

Qindra mijëra fluturime janë anuluar deri më tani, duke shkaktuar dëme në aeroplanët dhjetëra miliarda dollarë.

Në vendet mesdhetare, vera është kulmi i sezonit turistik dhe nëse situata nuk qetësohet, masa e vërtetë e dëmit pritet të shihet edhe pak.

Por ka edhe sektorë që mund të bëjnë mirë në këtë situatë, e cila është me interes të veçantë për investitorët e kapitalit neto, të cilët duhet të kujdesen për mbrojtjen e portofolit të tyre në kohë krize, transmeton Telegrafi.

Për dallim nga turizmi dhe transporti, të cilat do të mundohen nga epidemia, nga ana tjetër janë kompanitë farmaceutike të parat që do të dalin me një lloj vaksine për coronavirus dhe do të jenë përfituesit material.

Reklama e sponzorizuar

Përveç tyre, ndër firmat tjera që do të përfitojnë nga coronavirusi janë edhe prodhuesit e produkteve të higjienës, dyqanet me pakicë, si dhe shërbimet e argëtimit në shtëpi